Lawrence Municipal Airport (LWM)
Lawrence Municipal Airport (LWM)
LWM
Lawrence Municipal Airport (LWM)
Lawrence, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-07-24.3000W/42-43-01.9000N -71.123417/42.717194 (Estimated) |
| Elevation | 148 ft / 45.11 m (Surveyed) |
| Land | 420 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Lawrence, MA |
| Location | Essex County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 134.00 ft | 134.00 ft |
| Coordinates | 42.710905N / 71.128893W | 42.721691N / 71.117393W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 3900 x 100 ft (1189 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 119.00 ft | 148.00 ft |
| Coordinates | 42.721184N / 71.129967W | 42.715561N / 71.117618W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
- HILL 5400' SE & STANDPIPE 7200' NE; LGTD.
- TWY E LGTS OTS INDEFLY.
- BIRDS FQTLY ON OR INVOF ARPT; OCNL DEER ON RY.
- LGTD STACK 296'MSL 1/2 MI NW AER 23.
- CLSD TRAFFIC PATTERN INITIATE TURN-OUT AT 700 FT AGL.
- USE REASONABLE EFFORTS TO MAINTIN MANUFACTURER'S REOMMENDED BEST-RATE-OF-CLIMB.
- NO TRANSIENT TOUCH & GO OPNS SAT & SUN.
- CLSD TRAFFIC PATTERN OPNS LIMITED TO NO MORE THAN 5 ACFT ATA TIME.
- ESTAB PRIOR TO 1959.