Lewiston-nez Perce County Airport (LWS)
Lewiston-nez Perce County Airport (LWS)
LWS
Lewiston-nez Perce County Airport (LWS)
Lewiston, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-00-55.4000W/46-22-28.2000N -117.015389/46.374500 (Estimated) |
| Elevation | 1442 ft / 439.52 m (Estimated) |
| Land | 865 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Lewiston, ID |
| Location | Nez Perce County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (2010) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | City Of Lewiston/nez Perce County |
| Address |
Lewiston-nez Perce County Airport, 406 Burrell Ave., Suite 301 Lewiston, ID 83501 |
| Phone number | 208-746-7962 |
| Manager | Robin Turner |
| Address |
Lewiston-nez Perce County Airport, 406 Burrell Ave., Suite 301 Lewiston, ID 83501 |
| Phone number | 208-746-7962 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 6512 x 150 ft (1985 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 1427.00 ft | 1434.00 ft |
| Coordinates | 46.373761N / 117.027578W | 46.371029N / 117.002089W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1370.00 ft | 1442.00 ft |
| Coordinates | 46.381790N / 117.023536W | 46.372680N / 117.008725W |
| Gradient | 1.40 | 1.40 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| REIL | Yes |