Lewistown Municipal Airport (LWT)
Lewistown Municipal Airport (LWT)
LWT
Lewistown Municipal Airport (LWT)
Lewistown, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
109-28-00.1000W/47-02-57.3000N -109.466694/47.049250 (Estimated) |
| Elevation | 4170 ft / 1271.02 m (Surveyed) |
| Land | 2200 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Lewistown, MT |
| Location | Fergus County, MT |
| Magnetic Variation | 15E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 12/2005 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5600 x 101 ft (1707 x 31 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 4170.00 ft | 4130.00 ft |
| Coordinates | 47.040375N / 109.480939W | 47.052479N / 109.467129W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 03/21 MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |
Runway 08/26
| Dimensions | 6100 x 100 ft (1859 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4128.00 ft | 4112.00 ft |
| Coordinates | 47.053003N / 109.469556W | 47.052997N / 109.445091W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4102 x 62 ft (1250 x 19 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4132.00 ft | 4163.00 ft |
| Coordinates | 47.051822N / 109.475900W | 47.043214N / 109.465318W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
- ALL TWYS HAVE REFLECTORS.
- RY 03/21 DAY USE ONLY.
- RYS 03/21 & 13/31 CLSD DURING SNOW CONDITIONS.
- AFLD SFC CONDITIONS NOT MONITORED 2030 - 0700.
- BIRDS ON AND INVOF AIRPORT.
- PRVD ALL ULTRALIGHTS FLY AT 300'AGL OR LESS WHEN IN CTLZ; AND MAINT A DSTC OF 500' OR GREATER FM THE CL OF ANY ACTV TXY/RWY, EXTD 2 MI FM THE ARPT & TO THE GND ON ANY ACTV RWY; ALL ULTRALIGHTS OPER OFF THE CLSD TXY TO RWY 11/29 ON S END. A LTR OF AGRMT IS FORMULATED BTN ARPT MGR & ZLC.