Lawrenceville-vincennes International Airport (LWV)
Lawrenceville-vincennes International Airport (LWV)
LWV
Lawrenceville-vincennes International Airport (LWV)
Lawrenceville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-36-19.8000W/38-45-51.4000N -87.605500/38.764278 (Estimated) |
| Elevation | 430 ft / 131.06 m (Surveyed) |
| Land | 3067 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Lawrenceville, IL |
| Location | Lawrence County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04U/22U
| Dimensions | 1000 x 200 ft (305 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04U | 22U | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 09/27
| Dimensions | 5198 x 100 ft (1584 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 426.00 ft | 430.00 ft |
| Coordinates | 38.767644N / 87.619089W | 38.767788N / 87.600861W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NPI MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NPI MARKINGS FADED. |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5199 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 429.00 ft | 425.00 ft |
| Coordinates | 38.767990N / 87.601121W | 38.753715N / 87.600957W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NPI MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NPI MARKINGS FADED. |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |