Lee's Summit Municipal Airport (LXT)
Lee's Summit Municipal Airport (LXT)
LXT
Lee's Summit Municipal Airport (LXT)
Lee's Summit, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LXT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-22-16.9000W/38-57-34.9000N -94.371361/38.959694 (Estimated) |
| Elevation | 1004 ft / 306.02 m (Surveyed) |
| Land | 433 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Lee's Summit, MO |
| Location | Jackson County, MO |
| Magnetic Variation | 02E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LXT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 993.00 ft | 1001.00 ft |
| Coordinates | 38.960168N / 94.374844W | 38.956026N / 94.362579W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4016 x 75 ft (1224 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 995.00 ft | 992.00 ft |
| Coordinates | 38.966731N / 94.373445W | 38.955726N / 94.374280W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |