Lake County Airport (LXV)
Lake County Airport (LXV)
LXV
Lake County Airport (LXV)
Leadville, CO
Latest photos of Lake County Airport (LXV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LXV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-18-59.1000W/39-13-10.1000N -106.316417/39.219472 (Estimated) |
| Elevation | 9934 ft / 3027.88 m (Surveyed) |
| Land | 605 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Leadville, CO |
| Location | Lake County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LXV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 16/34
| Dimensions | 6400 x 75 ft (1951 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 9931.00 ft | 9925.00 ft |
| Coordinates | 39.228122N / 106.318315W | 39.210808N / 106.314534W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway H1
| Dimensions | 150 x 100 ft (46 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |