Danielson Airport (LZD)
Danielson Airport (LZD)
LZD
Danielson Airport (LZD)
Danielson, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LZD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-54-03.5000W/41-49-11.1000N -71.900972/41.819750 (Estimated) |
| Elevation | 238 ft / 72.54 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Danielson, CT |
| Location | Windham County, CT |
| Magnetic Variation | 14W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 2700 x 75 ft (823 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 231.00 ft | 233.00 ft |
| Coordinates | 41.821574N / 71.905268W | 41.817909N / 71.896660W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | Yes |