Gwinnett County - Briscoe Field Airport (LZU)
Gwinnett County - Briscoe Field Airport (LZU)
LZU
Gwinnett County - Briscoe Field Airport (LZU)
Lawrenceville, GA
Latest photos of Gwinnett County - Briscoe Field Airport (LZU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LZU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-57-44.5580W/33-58-41.0740N -83.962377/33.978076 (Estimated) |
| Elevation | 1062 ft / 323.70 m (Surveyed) |
| Land | 507 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Lawrenceville, GA |
| Location | Gwinnett County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LZU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 1061.00 ft | 1031.00 ft |
| Coordinates | 33.974427N / 83.971236W | 33.981735N / 83.953496W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |