General Dewitt Spain Airport (M01)
General Dewitt Spain Airport (M01)
M01
General Dewitt Spain Airport (M01)
Memphis, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M01 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-03-14.3000W/35-12-02.5000N -90.053972/35.200694 (Estimated) |
| Elevation | 225 ft / 68.58 m (Surveyed) |
| Land | 137 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Memphis, TN |
| Location | Shelby County, TN |
| Magnetic Variation | 00W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | MKL - Jackson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 225.00 ft | 224.00 ft |
| Coordinates | 35.205769N / 90.055454W | 35.195616N / 90.052498W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |