Mayfield Graves County Airport (M25)
Mayfield Graves County Airport (M25)
M25
Mayfield Graves County Airport (M25)
Mayfield, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M25 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-35-04.8000W/36-46-10.7000N -88.584667/36.769639 (Estimated) |
| Elevation | 522 ft / 159.11 m (Surveyed) |
| Land | 113 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Mayfield, KY |
| Location | Graves County, KY |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 4° | 127° |
| Physical elevation | 519.00 ft | 522.00 ft |
| Coordinates | 36.762782N / 88.585333W | 36.776477N / 88.584004W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 01/19 MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 18/36 MARKINGS FADED |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |