Lebanon Municipal Airport (M54)
Lebanon Municipal Airport (M54)
M54
Lebanon Municipal Airport (M54)
Lebanon, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M54 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-18-56.4855W/36-11-25.4804N -86.315690/36.190411 (Estimated) |
| Elevation | 588 ft / 179.22 m (Surveyed) |
| Land | 256 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Lebanon, TN |
| Location | Wilson County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 7° | 127° |
| Physical elevation | 588.00 ft | 550.00 ft |
| Coordinates | 36.183651N / 86.317414W | 36.197293N / 86.315482W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 04/22
| Dimensions | 1801 x 150 ft (549 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 568.00 ft | 565.00 ft |
| Coordinates | 36.188533N / 86.315794W | 36.191950N / 86.311381W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*04/22 MKD WITH 3 FT WHITE CONES; DSPLCD THLDS MKD WITH3 WHITE CONES. |
Basic , Good Condition |