Springfield Robertson County Airport (M91)
Springfield Robertson County Airport (M91)
M91
Springfield Robertson County Airport (M91)
Springfield, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M91 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-55-16.2000W/36-32-12.1000N -86.921167/36.536694 (Estimated) |
| Elevation | 706 ft / 215.19 m (Surveyed) |
| Land | 148 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Springfield, TN |
| Location | Robertson County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5505 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 700.00 ft | 706.00 ft |
| Coordinates | 36.530397N / 86.926347W | 36.542986N / 86.915971W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |