Morehead-rowan County Clyde A. Thomas Regional Airport (M97)
Morehead-rowan County Clyde A. Thomas Regional Airport (M97)
M97
Morehead-rowan County Clyde A. Thomas Regional Airport (M97)
Morehead, KY
Latest photos of Morehead-rowan County Clyde A. Thomas Regional Airport (M97)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M97 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-35-15.4000W/38-12-54.0000N -83.587611/38.215000 (Estimated) |
| Elevation | 1028 ft / 313.33 m (Estimated) |
| Land | 325 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Morehead, KY |
| Location | Rowan County, KY |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 1028.00 ft | 1010.00 ft |
| Coordinates | 38.207882N / 83.590823W | 38.222107N / 83.584404W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 2/20 MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |