Madera Municipal Airport (MAE)
Madera Municipal Airport (MAE)
MAE
Madera Municipal Airport (MAE)
Madera, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MAE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-06-44.8000W/36-59-19.0000N -120.112444/36.988611 (Estimated) |
| Elevation | 255 ft / 77.72 m (Surveyed) |
| Land | 524 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Madera, CA |
| Location | Madera County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MAE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3702 x 150 ft (1128 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 244.00 ft | 253.00 ft |
| Coordinates | 36.983374N / 120.119236W | 36.983370N / 120.106563W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*07/25 MARKED RESTRICTED. |
Nonstandard , Good Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 5545 x 150 ft (1690 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 250.00 ft | 255.00 ft |
| Coordinates | 36.993986N / 120.119159W | 36.983214N / 120.105741W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | No |