Marianna Municipal Airport (MAI)
Marianna Municipal Airport (MAI)
MAI
Marianna Municipal Airport (MAI)
Marianna, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MAI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-10-54.8000W/30-50-16.1000N -85.181889/30.837806 (Estimated) |
| Elevation | 110 ft / 33.53 m (Surveyed) |
| Land | 2400 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Marianna, FL |
| Location | Jackson County, FL |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MAI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4895 x 100 ft (1492 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 82° | 127° |
| Physical elevation | 110.00 ft | 109.00 ft |
| Coordinates | 30.840618N / 85.185821W | 30.842495N / 85.170378W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 08/26 NUMBERS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 4896 x 100 ft (1492 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 110.00 ft | 104.00 ft |
| Coordinates | 30.840763N / 85.185663W | 30.827303N / 85.185660W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |