Mbs International Airport (MBS)
Mbs International Airport (MBS)
MBS
Mbs International Airport (MBS)
Saginaw, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MBS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-04-46.7000W/43-31-58.5000N -84.079639/43.532917 (Estimated) |
| Elevation | 668 ft / 203.61 m (Surveyed) |
| Land | 3200 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NW of Saginaw, MI |
| Location | Saginaw County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MBS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 8002 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 665.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 43.526821N / 84.089245W | 43.542175N / 84.067679W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 6399 x 150 ft (1950 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 668.00 ft | 659.00 ft |
| Coordinates | 43.537236N / 84.089541W | 43.524688N / 84.072666W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |