Murfreesboro Municipal Airport (MBT)
Murfreesboro Municipal Airport (MBT)
MBT
Murfreesboro Municipal Airport (MBT)
Murfreesboro, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MBT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-22-39.1000W/35-52-38.9000N -86.377528/35.877472 (Estimated) |
| Elevation | 614 ft / 187.15 m (Surveyed) |
| Land | 225 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Murfreesboro, TN |
| Location | Rutherford County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3898 x 100 ft (1188 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 599.00 ft | 614.00 ft |
| Coordinates | 35.882832N / 86.377248W | 35.872136N / 86.377814W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on right |
| REIL | Yes | Yes |