Mc Clellan Airfield Airport (MCC)
Mc Clellan Airfield Airport (MCC)
MCC
Mc Clellan Airfield Airport (MCC)
Sacramento, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MCC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-24-02.2000W/38-40-03.5000N -121.400611/38.667639 (Estimated) |
| Elevation | 76 ft / 23.16 m (Surveyed) |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Sacramento, CA |
| Location | Sacramento County, CA |
| Magnetic Variation | 17E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCC (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 10599 x 150 ft (3231 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 77.00 ft | 70.00 ft |
| Coordinates | 38.682188N / 121.400577W | 38.653086N / 121.400623W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SSALR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 57 x 57 ft (17 x 17 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*MILITARY MARKINGS ON AIRFIELD. |
Runway H2
| Dimensions | 57 x 57 ft (17 x 17 m) |
| Surface | CONC |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H3
| Dimensions | 57 x 57 ft (17 x 17 m) |
| Surface | ASPH |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H4
| Dimensions | 57 x 57 ft (17 x 17 m) |
| Surface | CONC |
| H4 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |