Mackinac Island Airport (MCD)
Mackinac Island Airport (MCD)
MCD
Mackinac Island Airport (MCD)
Mackinac Island, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MCD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-38-13.5400W/45-51-53.9400N -84.637094/45.864983 (Estimated) |
| Elevation | 741 ft / 225.86 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Mackinac Island, MI |
| Location | Mackinac County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1159 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3501 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 75° | 127° |
| Physical elevation | 729.00 ft | 741.00 ft |
| Coordinates | 45.863761N / 84.643739W | 45.866206N / 84.630453W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition |
Non-precision instrument , Fair Condition
*PAINT FAILURE - DID NOT HOLD UP. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |