Middle Georgia Regional Airport (MCN)
Middle Georgia Regional Airport (MCN)
MCN
Middle Georgia Regional Airport (MCN)
Macon, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MCN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-38-57.1600W/32-41-34.2600N -83.649211/32.692850 (Estimated) |
| Elevation | 354 ft / 107.90 m (Surveyed) |
| Land | 1149 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles S of Macon, GA |
| Location | Bibb County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 331.00 ft | 354.00 ft |
| Coordinates | 32.686019N / 83.660635W | 32.697984N / 83.644944W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 354.00 ft | 346.00 ft |
| Coordinates | 32.698369N / 83.650779W | 32.689522N / 83.638343W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | Yes |