Mason City Municipal Airport (MCW)
Mason City Municipal Airport (MCW)
MCW
Mason City Municipal Airport (MCW)
Mason City, IA
Latest photos of Mason City Municipal Airport (MCW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MCW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-19-52.5000W/43-09-28.1000N -93.331250/43.157806 (Estimated) |
| Elevation | 1214 ft / 370.03 m (Surveyed) |
| Land | 1103 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Mason City, IA |
| Location | Cerro Gordo County, IA |
| Magnetic Variation | 05E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 12/30
| Dimensions | 5502 x 150 ft (1677 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 1210.00 ft | 1192.00 ft |
| Coordinates | 43.159841N / 93.343916W | 43.151199N / 93.327014W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1213.00 ft | 1193.00 ft |
| Coordinates | 43.168636N / 93.327714W | 43.150800N / 93.327679W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | MALSR |