Martin County Airport (MCZ)
Martin County Airport (MCZ)
MCZ
Martin County Airport (MCZ)
Williamston, NC
Latest photos of Martin County Airport (MCZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MCZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-10-41.5300W/35-51-43.8950N -77.178203/35.862193 (Estimated) |
| Elevation | 74 ft / 22.56 m (Surveyed) |
| Land | 110 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Williamston, NC |
| Location | Martin County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 65.00 ft | 74.00 ft |
| Coordinates | 35.855907N / 77.181597W | 35.868479N / 77.174804W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |