Horn Point Airport (MD18)
Horn Point Airport (MD18)
MD18
Horn Point Airport (MD18)
Cambridge, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MD18 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-08-18.7920W/38-35-22.4280N -76.138553/38.589563 (Estimated) |
| Elevation | 12 ft / 3.66 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Cambridge, MD |
| Location | Dorchester County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
Runway 03/21
| Dimensions | 2200 x 100 ft (671 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 09/27
| Dimensions | 2650 x 100 ft (808 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 1800 x 100 ft (549 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |