Harrisburg International Airport (MDT)
Harrisburg International Airport (MDT)
MDT
Harrisburg International Airport (MDT)
Harrisburg, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MDT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-45-45.4342W/40-11-35.4864N -76.762621/40.193191 (Estimated) |
| Elevation | 310 ft / 94.49 m (Surveyed) |
| Land | 680 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Harrisburg, PA |
| Location | Dauphin County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MDT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPVY |
Runway 13/31
| Dimensions | 10002 x 200 ft (3049 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 117° | 127° |
| Physical elevation | 310.00 ft | 309.00 ft |
| Coordinates | 40.199376N / 76.778600W | 40.187005N / 76.746641W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |