Memphis International Airport (MEM)
Memphis International Airport (MEM)
MEM
Memphis International Airport (MEM)
Memphis, TN
Latest photos of Memphis International Airport (MEM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MEM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-58-36.0000W/35-02-32.7000N -89.976667/35.042417 (Estimated) |
| Elevation | 341 ft / 103.94 m (Surveyed) |
| Land | 3900 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Memphis, TN |
| Location | Shelby County, TN |
| Magnetic Variation | 01E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | MKL - Jackson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MEM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 8946 x 150 ft (2727 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 253.00 ft | 292.00 ft |
| Coordinates | 35.058623N / 89.985731W | 35.057781N / 89.955856W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
Runway 18C/36C
| Dimensions | 11120 x 150 ft (3389 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18C | 36C | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 271.00 ft | 341.00 ft |
| Coordinates | 35.054594N / 89.976171W | 35.024050N / 89.975526W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS/DME |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 278.00 ft | 335.00 ft |
| Coordinates | 35.048816N / 89.972951W | 35.024094N / 89.972432W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 9320 x 150 ft (2841 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 288.00 ft | 321.00 ft |
| Coordinates | 35.049489N / 89.987443W | 35.023885N / 89.986893W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |