Mansfield Lahm Regional Airport (MFD)
Mansfield Lahm Regional Airport (MFD)
MFD
Mansfield Lahm Regional Airport (MFD)
Mansfield, OH
Latest photos of Mansfield Lahm Regional Airport (MFD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MFD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-30-59.9000W/40-49-17.1000N -82.516639/40.821417 (Estimated) |
| Elevation | 1297 ft / 395.33 m (Surveyed) |
| Land | 2340 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Mansfield, OH |
| Location | Richland County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MFD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6800 x 150 ft (2073 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1287.00 ft | 1276.00 ft |
| Coordinates | 40.811538N / 82.524817W | 40.824281N / 82.506867W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 9001 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1246.00 ft | 1290.00 ft |
| Coordinates | 40.833090N / 82.528327W | 40.815039N / 82.506128W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |
Runway H2
| Dimensions | 24 x 24 ft (7 x 7 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- FBO AFT HRS CTC: 419-524-4261 / 419-610-6473.
- RMK-CAUTION: 11 FT HIGH FENCE 95 FT FROM TWY CNTRLN LCTD ON TWY A; BETWEEN APCH END RWY 5 AND TWY F, DOES NOT HAVE RQRD CLNC FROM TWY CNTRLN. THIS SEC OF TWY A NOT RECOMMENDED FOR C-130 ACFT AND LARGER.
- SERVICE-FUEL: J8 (MIL).
- 179TH OHIO ANG APRON RSTRD TO MIL OPS ONLY.
- DEER & BIRDS & WATERFOWL ON & INVOF ARPT. INCREASED DEER HAZARD DURING FALL AND WINTER SEASON.
- ACFT ON EITHER END OF RY 5/23 AND 14/32 CANNOT BE SEEN ON THE OTHER END DUE TO RY GRADE.
- ACFT LARGER THAN A 'G1' OR WITH A WING SPAN GREATER THAN 80 FT (TIP TO TIP) ARE RESTRICTED ON TWYS G/H/J/L/M/N & SHOULD USE THE MAIN RAMP AREA.
- ALL MIL OPNS: BASH PHASE II MIGRATORY BIRD HAZ ARE FR APR-MAY AND 15 SEP - 15 NOV; BASH PHASE I OTHER TIMES.
- PPR, AFLD MGT: DSN 696-6124/6174, COMM 419-52-624/6174. 48HR PN RQD. CALL SKULL OPS/COMD POST 20 PRIOR TO ARVL WITH PPR. EXT LMTD PARKING, LTD TRAN SVC. NO CSTMS/AG/IMG. AFLD MGMT DOES NOT STORE COMSEC FOR TRAN AIRCREWS. CALL SKULL OPS/COMP POST FOR ENG START WHEN PRKD ON ANG APRON.
- ANG NRML DUTY HRS: 1130-2230Z++MON-FRI, EXC HOL. MIL ACFT RWY SFC COND AND BWC DURING DUTY FRM AFD MGT.
- CONDL PRVDD OPNS CONDD ACCORDING TO MANSFIELD ATCT INSTRNS. CONDL PVDD AREA APROPLY MRKD, WIND INDCR MAINTD, SITE IS AS SHOWN ON SKETCH.