Mc Allen Miller International Airport (MFE)
Mc Allen Miller International Airport (MFE)
MFE
Mc Allen Miller International Airport (MFE)
Mc Allen, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MFE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-14-19.0000W/26-10-33.0000N -98.238611/26.175833 (Estimated) |
| Elevation | 107 ft / 32.61 m (Surveyed) |
| Land | 370 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Mc Allen, TX |
| Location | Hidalgo County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Brownsville |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MFE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 7120 x 150 ft (2170 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 107.00 ft | 102.00 ft |
| Coordinates | 26.182928N / 98.246328W | 26.167796N / 98.232542W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2638 x 60 ft (804 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 9° |
| Physical elevation | 104.00 ft | 96.00 ft |
| Coordinates | 26.180712N / 98.235748W | 26.173537N / 98.236966W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |