Accomack County Airport (MFV)
Accomack County Airport (MFV)
MFV
Accomack County Airport (MFV)
Melfa, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MFV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-45-39.8000W/37-38-48.8000N -75.761056/37.646889 (Estimated) |
| Elevation | 47 ft / 14.33 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Melfa, VA |
| Location | Accomack County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MFV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NX |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 47.00 ft | 48.00 ft |
| Coordinates | 37.640558N / 75.764417W | 37.653200N / 75.757674W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |