Michigan City Muni-phillips Field Airport (MGC)
Michigan City Muni-phillips Field Airport (MGC)
MGC
Michigan City Muni-phillips Field Airport (MGC)
Michigan City, IN
Latest photos of Michigan City Muni-phillips Field Airport (MGC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-49-16.4700W/41-42-11.9410N -86.821242/41.703317 (Estimated) |
| Elevation | 655 ft / 199.64 m (Surveyed) |
| Land | 285 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Michigan City, IN |
| Location | La Porte County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 654.00 ft | 642.00 ft |
| Coordinates | 41.698042N / 86.823848W | 41.708590N / 86.818635W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |