Dobbins Air Reserve Base Airport (MGE)
Dobbins Air Reserve Base Airport (MGE)
MGE
Dobbins Air Reserve Base Airport (MGE)
Marietta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-30-58.8700W/33-54-55.0100N -84.516353/33.915281 (Estimated) |
| Elevation | 1068 ft / 325.53 m (Surveyed) |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Marietta, GA |
| Location | Cobb County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGE (NOTAM-d service available) |
Runway 11/29
| Dimensions | 10002 x 300 ft (3049 x 91 m) |
| Surface | CONC |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 1068.00 ft | 990.00 ft |
| Coordinates | 33.919122N / 84.532180W | 33.911439N / 84.500528W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LOC/GS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | SALSF |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 110/290
| Dimensions | 4000 x 60 ft (1219 x 18 m) |
| Surface | ASPH |
| 110 | 290 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |