Orange County Airport (MGJ)
Orange County Airport (MGJ)
MGJ
Orange County Airport (MGJ)
Montgomery, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-15-52.7200W/41-30-35.9582N -74.264644/41.509988 (Estimated) |
| Elevation | 364 ft / 110.95 m (Surveyed) |
| Land | 596 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Montgomery, NY |
| Location | Orange County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5006 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 15° | 127° |
| Physical elevation | 349.00 ft | 350.00 ft |
| Coordinates | 41.504624N / 74.269061W | 41.517855N / 74.264189W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 3664 x 100 ft (1117 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 352.00 ft | 364.00 ft |
| Coordinates | 41.506252N / 74.268059W | 41.510306N / 74.255817W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- 23 FT STABILIZED SHOULDER EACH SIDE OF RY 3/21 AND 9 FT OF RY 8/26.
- FUEL AVAIL. AFT HRS BY CREDIT CARD SELF-SVC RAMP.
- DEER AND BIRDS ON AND INVOF ARPT.
- RY 03 DESIGNATED CALM WIND RY.
- TXY C BETWEEN TXY A & TXY G ONE-WAY EAST BOUND ONLY .
- TXY G BETWEEN TXY A & TXY C ONE-WAY WEST BOUND ONLY.
- AFTER LNDG 180 DEG TURNS ARE PROHIBITED, EXCEPT DURING SNOW REMOVAL OPS.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 845-457-4925.
- BE AWARE OF LARGE TURBOJET ACFT VICINITY OF STEWART ARPT LCTD 7 NM ESE. 800 FT HILL 1/2 MILE NW OF ARPT ON DOWNWIND/BASE LEG FOR RY 21.
- SAWRS
- ESTABD PRIOR TO 1959.