Montgomery Regional (dannelly Field) Airport (MGM)
Montgomery Regional (dannelly Field) Airport (MGM)
MGM
Montgomery Regional (dannelly Field) Airport (MGM)
Montgomery, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-23-38.3000W/32-18-02.3000N -86.393972/32.300639 (Estimated) |
| Elevation | 221 ft / 67.36 m (Surveyed) |
| Land | 1907 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Montgomery, AL |
| Location | Montgomery County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 4011 x 150 ft (1223 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 221.00 ft | 186.00 ft |
| Coordinates | 32.294992N / 86.394139W | 32.304241N / 86.387075W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 9020 x 150 ft (2749 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 219.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 32.302399N / 86.409994W | 32.299804N / 86.380963W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |