Harbor Springs Airport (MGN)
Harbor Springs Airport (MGN)
MGN
Harbor Springs Airport (MGN)
Harbor Springs, MI
Latest photos of Harbor Springs Airport (MGN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-54-48.1820W/45-25-32.0350N -84.913384/45.425565 (Estimated) |
| Elevation | 686 ft / 209.09 m (Surveyed) |
| Land | 95 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Harbor Springs, MI |
| Location | Emmet County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 4157 x 75 ft (1267 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 677.00 ft | 686.00 ft |
| Coordinates | 45.426061N / 84.921711W | 45.424858N / 84.905608W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No |