Morgantown Muni-walter L. Bill Hart Fld Airport (MGW)
Morgantown Muni-walter L. Bill Hart Fld Airport (MGW)
MGW
Morgantown Muni-walter L. Bill Hart Fld Airport (MGW)
Morgantown, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-55-03.1691W/39-38-36.9435N -79.917547/39.643595 (Estimated) |
| Elevation | 1243 ft / 378.87 m (Surveyed) |
| Land | 638 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Morgantown, WV |
| Location | Monongalia County, WV |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 04/1981 |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5199 x 150 ft (1585 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1236.00 ft | 1244.00 ft |
| Coordinates | 39.650669N / 79.918770W | 39.636522N / 79.916324W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |