Dayton-wright Brothers Airport (MGY)
Dayton-wright Brothers Airport (MGY)
MGY
Dayton-wright Brothers Airport (MGY)
Dayton, OH
Latest photos of Dayton-wright Brothers Airport (MGY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-13-29.5000W/39-35-20.3000N -84.224861/39.588972 (Estimated) |
| Elevation | 957 ft / 291.69 m (Surveyed) |
| Land | 541 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles S of Dayton, OH |
| Location | Montgomery County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MGY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 936.00 ft | 957.00 ft |
| Coordinates | 39.582608N / 84.228211W | 39.595312N / 84.221499W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |