Manhattan Regional Airport (MHK)
Manhattan Regional Airport (MHK)
MHK
Manhattan Regional Airport (MHK)
Manhattan, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MHK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-40-18.4692W/39-08-28.4422N -96.671797/39.141234 (Estimated) |
| Elevation | 1066 ft / 324.92 m (Surveyed) |
| Land | 680 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Manhattan, KS |
| Location | Riley County, KS |
| Magnetic Variation | 04E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MHK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSVY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 1056.00 ft | 1043.00 ft |
| Coordinates | 39.131550N / 96.680206W | 39.146292N / 96.664372W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1066.00 ft | 1045.00 ft |
| Coordinates | 39.149897N / 96.676508W | 39.139050N / 96.665708W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |