Delaware County Regional Airport (MIE)
Delaware County Regional Airport (MIE)
MIE
Delaware County Regional Airport (MIE)
Muncie, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MIE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-23-44.7000W/40-14-32.9000N -85.395750/40.242472 (Estimated) |
| Elevation | 937 ft / 285.60 m (Surveyed) |
| Land | 963 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Muncie, IN |
| Location | Delaware County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1974 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5198 x 100 ft (1584 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 937.00 ft | 935.00 ft |
| Coordinates | 40.236075N / 85.396603W | 40.249316N / 85.389671W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 929.00 ft | 936.00 ft |
| Coordinates | 40.248726N / 85.405902W | 40.235868N / 85.389761W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |