Millville Municipal Airport (MIV)
Millville Municipal Airport (MIV)
MIV
Millville Municipal Airport (MIV)
Millville, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MIV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-04-20.0000W/39-22-04.1000N -75.072222/39.367806 (Estimated) |
| Elevation | 84 ft / 25.60 m (Surveyed) |
| Land | 916 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Millville, NJ |
| Location | Cumberland County, NJ |
| Magnetic Variation | 11W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 6003 x 150 ft (1830 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 74.00 ft | 84.00 ft |
| Coordinates | 39.367041N / 75.082403W | 39.367033N / 75.061172W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 10 NSTD THLD STRIPES AND TOUCHDOWN MARKINGS. |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 28 NSTD THLD STRIPES. |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5058 x 150 ft (1542 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 81.00 ft | 82.00 ft |
| Coordinates | 39.373622N / 75.079049W | 39.363800N / 75.066406W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |