Ocean County Airport (MJX)
Ocean County Airport (MJX)
MJX
Ocean County Airport (MJX)
Toms River, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MJX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-17-32.6000W/39-55-39.0000N -74.292389/39.927500 (Estimated) |
| Elevation | 81 ft / 24.69 m (Surveyed) |
| Land | 822 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Toms River, NJ |
| Location | Ocean County, NJ |
| Magnetic Variation | 11W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 918 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MJX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5950 x 100 ft (1814 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 76.00 ft | 75.00 ft |
| Coordinates | 39.922234N / 74.300489W | 39.932764N / 74.284274W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |