Charles B. Wheeler Downtown Airport (MKC)
Charles B. Wheeler Downtown Airport (MKC)
MKC
Charles B. Wheeler Downtown Airport (MKC)
Kansas City, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-35-34.2000W/39-07-22.6000N -94.592833/39.122944 (Estimated) |
| Elevation | 756 ft / 230.43 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| Location | Clay County, MO |
| Magnetic Variation | 05E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 06/1995 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6827 x 150 ft (2081 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 748.00 ft | 757.00 ft |
| Coordinates | 39.114689N / 94.595347W | 39.132973N / 94.590063W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | RAIL | MALSF |
| REIL | Yes | No |
Runway 03/21
| Dimensions | 5050 x 100 ft (1539 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 743.00 ft | 743.00 ft |
| Coordinates | 39.116295N / 94.598513W | 39.127156N / 94.587450W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| REIL | Yes |