Muskegon County Airport (MKG)
Muskegon County Airport (MKG)
MKG
Muskegon County Airport (MKG)
Muskegon, MI
Latest photos of Muskegon County Airport (MKG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-14-07.5794W/43-10-03.6182N -86.235439/43.167672 (Estimated) |
| Elevation | 629 ft / 191.72 m (Surveyed) |
| Land | 1200 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Muskegon, MI |
| Location | Muskegon County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 621.00 ft | 626.00 ft |
| Coordinates | 43.161631N / 86.250885W | 43.171503N / 86.230601W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 6100 x 150 ft (1859 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 627.00 ft | 628.00 ft |
| Coordinates | 43.175008N / 86.237526W | 43.162689N / 86.222046W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |