Mountain Empire Airport (MKJ)
Mountain Empire Airport (MKJ)
MKJ
Mountain Empire Airport (MKJ)
Marion/wytheville, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-20-59.8000W/36-53-41.5000N -81.349944/36.894861 (Estimated) |
| Elevation | 2558 ft / 779.68 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NE of Marion/wytheville, VA |
| Location | Smyth County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5252 x 75 ft (1601 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Physical elevation | 2558.00 ft | 2503.00 ft |
| Coordinates | 36.892766N / 81.358542W | 36.896931N / 81.341350W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition |
Non-precision instrument , Fair Condition
*PREVIOUS MARKINGS SHOWING THROUGH |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |