Molokai Airport (MKK)
Molokai Airport (MKK)
MKK
Molokai Airport (MKK)
Kaunakakai, HI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
157-05-46.5220W/21-09-10.3890N -157.096256/21.152886 (Estimated) |
| Elevation | 454 ft / 138.38 m (Surveyed) |
| Land | 288 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Kaunakakai, HI |
| Location | Maui County, HI |
| Magnetic Variation | 11E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Hawaiian Islands |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZHN - Honolulu Control Facility |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4494 x 100 ft (1370 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 437.00 ft | 454.00 ft |
| Coordinates | 21.149634N / 157.101074W | 21.155741N / 157.089605W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3118 x 100 ft (950 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 448.00 ft | 430.00 ft |
| Coordinates | 21.157463N / 157.097574W | 21.148880N / 157.097579W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |