Mankato Regional Airport (MKT)
Mankato Regional Airport (MKT)
MKT
Mankato Regional Airport (MKT)
Mankato, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-55-09.5000W/44-13-22.0000N -93.919306/44.222778 (Estimated) |
| Elevation | 1020 ft / 310.90 m (Surveyed) |
| Land | 900 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Mankato, MN |
| Location | Blue Earth County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1007.00 ft | 1020.00 ft |
| Coordinates | 44.215356N / 93.924977W | 44.222792N / 93.913758W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 6600 x 100 ft (2012 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1019.00 ft | 1021.00 ft |
| Coordinates | 44.233199N / 93.924659W | 44.216850N / 93.913846W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |