Marco Island Airport (MKY)
Marco Island Airport (MKY)
MKY
Marco Island Airport (MKY)
Marco Island, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MKY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-40-21.1000W/25-59-42.1000N -81.672528/25.995028 (Estimated) |
| Elevation | 5 ft / 1.52 m (Surveyed) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Marco Island, FL |
| Location | Collier County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | Y |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 26.001760N / 81.674150W | 25.988321N / 81.670909W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |