Quad City International Airport (MLI)
Quad City International Airport (MLI)
MLI
Quad City International Airport (MLI)
Moline, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MLI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-30-27.0724W/41-26-53.8281N -90.507520/41.448286 (Estimated) |
| Elevation | 590 ft / 179.83 m (Surveyed) |
| Land | 2021 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Moline, IL |
| Location | Rock Island County, IL |
| Magnetic Variation | 01E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5015 x 150 ft (1529 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 578.00 ft | 586.00 ft |
| Coordinates | 41.441659N / 90.515773W | 41.450714N / 90.501996W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 10002 x 150 ft (3049 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 578.00 ft | 574.00 ft |
| Coordinates | 41.449185N / 90.527020W | 41.448616N / 90.490546W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 7301 x 150 ft (2225 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 585.00 ft | 581.00 ft |
| Coordinates | 41.454967N / 90.515433W | 41.442802N / 90.494272W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |