Baldwin County Airport (MLJ)
Baldwin County Airport (MLJ)
MLJ
Baldwin County Airport (MLJ)
Milledgeville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MLJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-14-29.0900W/33-09-15.2100N -83.241414/33.154225 (Estimated) |
| Elevation | 385 ft / 117.35 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Milledgeville, GA |
| Location | Baldwin County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5509 x 99 ft (1679 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 385.00 ft | 359.00 ft |
| Coordinates | 33.154489N / 83.250397W | 33.153961N / 83.232408W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF |