Frank Wiley Field Airport (MLS)
Frank Wiley Field Airport (MLS)
MLS
Frank Wiley Field Airport (MLS)
Miles City, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MLS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-53-10.5000W/46-25-40.7000N -105.886250/46.427972 (Estimated) |
| Elevation | 2630 ft / 801.62 m (Surveyed) |
| Land | 1640 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Miles City, MT |
| Location | Custer County, MT |
| Magnetic Variation | 12E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 10/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5680 x 75 ft (1731 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 2629.00 ft | 2626.00 ft |
| Coordinates | 46.421719N / 105.896635W | 46.431322N / 105.878907W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 5628 x 100 ft (1715 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2630.00 ft | 2626.00 ft |
| Coordinates | 46.434872N / 105.892595W | 46.423984N / 105.876786W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |