Meriden Markham Municipal Airport (MMK)
Meriden Markham Municipal Airport (MMK)
MMK
Meriden Markham Municipal Airport (MMK)
Meriden, CT
Latest photos of Meriden Markham Municipal Airport (MMK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MMK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-49-46.1220W/41-30-31.3730N -72.829478/41.508715 (Estimated) |
| Elevation | 103 ft / 31.39 m (Surveyed) |
| Land | 157 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Meriden, CT |
| Location | New Haven County, CT |
| Magnetic Variation | 14W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MMK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3100 x 75 ft (945 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 103.00 ft | 99.00 ft |
| Coordinates | 41.512753N / 72.831257W | 41.504677N / 72.827700W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |