Morristown Municipal Airport (MMU)
Morristown Municipal Airport (MMU)
MMU
Morristown Municipal Airport (MMU)
Morristown, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MMU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-24-53.6000W/40-47-57.6000N -74.414889/40.799333 (Estimated) |
| Elevation | 186 ft / 56.69 m (Surveyed) |
| Land | 625 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Morristown, NJ |
| Location | Morris County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MMU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5998 x 150 ft (1828 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 182.00 ft | 183.00 ft |
| Coordinates | 40.793104N / 74.419242W | 40.806406N / 74.406475W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3997 x 150 ft (1218 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 114° | 127° |
| Physical elevation | 186.00 ft | 181.00 ft |
| Coordinates | 40.800938N / 74.424534W | 40.796488N / 74.411337W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |